6ο ΕΠΑ.Λ. Α' ΑΘΗΝΑΣ

Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων

ΔΡΑΣΕΙΣ

26/03/2024

Την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024, οι μαθητές της Α' Λυκείου (Α3,Α4 και Α5) του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ocean Lab, έναν ψηφιακό, εκπαιδευτικό και ψυχαγωγικό χώρο που έχει δημιουργήσει η μη-κερδοσκοπική οργάνωση Safe Water Sports.

Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που σχετίζονται με την ασφάλεια στη θάλασσα και τα θαλάσσια σπορ. Μέσα από βιωματικές δραστηριότητες και διαδραστικά παιχνίδια, οι μαθητές έμαθαν για τους κινδύνους που μπορεί να κρύβει η θάλασσα, αλλά και για τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να απολαμβάνουν τα θαλάσσια σπορ με ασφάλεια.

Την εκπαιδευτική επίσκεψη συνόδευσαν οι καθηγήτριες Βασιλάκου Ισμήνη, Καραπιπέρη Αθανασία και Κινιάκου Χριστίνα.

Η επίσκεψη στο Ocean Lab ήταν μια πολύτιμη εμπειρία για τους μαθητές, καθώς τους βοήθησε να αποκτήσουν σημαντικές γνώσεις και δεξιότητες που θα τους συντροφεύουν σε όλη τους τη ζωή.

Ευχαριστούμε θερμά την οργάνωση Safe Water Sports και ειδικότερα τον υπεύθυνο κύριο Βουτσά Δημήτρη για την φιλοξενία και την άψογη οργάνωση της εκπαιδευτικής επίσκεψης, καθώς επίσης, και το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση που μας παρείχε τη δωρεάν μετακίνηση.

Φωτογραφίες            Video

14/03/2024

Την Τρίτη 5 Μαρτίου, οι μαθητές της Β' τάξης (Β3) επισκέφτηκαν τη Βιβλιοθήκη της Βουλής στο Παλιό Καπνεργοστάσιο. Εκεί, συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Λέξεις που πληγώνουν, λέξεις που χαμογελούν", με τις εκπαιδευτικούς κα Καραπιπέρη (ΠΕ02) και κα Κινιάκου (ΠΕ03).

Η επίσκεψη βοήθησε τους μαθητές να σκεφτούν κριτικά τη γλώσσα που χρησιμοποιούν και να υιοθετήσουν μια πιο ευγενική στάση, αναπτύσσοντας την ενσυναίσθηση.

14/02/2024

Στις 14/02/2024 ο τομέας της Ηλεκτρολογίας της Β Λυκείου επισκέφτηκε το Πρώτο Πανεπιστήμιο των Αθηνών, προκειμένου να λάβει μέρος στον "8ο Εκπαιδευτικό Διαγωνισμό για την Κλιματική Αλλαγή" με συνοδούς καθηγητές την κυρία Κατέρη Ιφιγένεια, την κυρία Κινιάκου Χριστίνα και τον κύριο Παλιούρα Ηλία.

09/02/2024

Την Παρασκευή 9/02/2024 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πολιτιστικό Ίδρυμα του Ομίλου Πειραιώς και συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Το χαρτί αλλιώς..." από τα τμήματα της Α Λυκείου (Α1,Α2 και Α3) με συνοδούς καθηγητές/τριες την κυρία Λόλα Ευτυχία, την κυρία Μιχαηλίδου Ελπίδα, τον κύριο Γκίκα Νικόλαο και τον κύριο Μακαντάση Άγγελο. Στόχος του προγράμματος ήταν η εξοικείωση με την έννοια του χαρτιού και την ιστορικότητά του. Τέλος, ακολουθώντας απλές οδηγίες και επαναχρησιμοποιώντας χαρτί που βρίσκεται ένα στάδιο πριν την ανακύκλωση, φτιάξαμε το δικό μας χειροποίητο χαρτί.

07/02/2024

Στις 07/02/2024 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Graffiti Doodle Workshop" από το τμήμα Β3 με συνοδούς καθηγήτριες την κυρία Δάμα Γρηγορία και την κυρία Κινιάκου Χριστίνα. Με εργαλεία τους σπρέι, μαρκαδόρους και πολλή φαντασία, οι μαθητές/ήτριες μετατράπηκαν σε σύγχρονους καλλιτέχνες, δημιουργώντας ένα έργο Graffiti και Doodling! Μαθαίνουν τη Street Art ως μια μορφή δημιουργικής έκφρασης σε δημόσιο χώρο, διακρίνοντάς τη από πρακτικές βανδαλισμού.

02/02/2024

Στις 02/02/2024 τα τμήματα Α3, Α4 και Α5 της Α Λυκείου επισκέφτηκαν την Εθνική Γλυπτοθήκη των Αθηνών με συνοδούς καθηγήτριες την κυρία Δάμα Γρηγορία, την κυρία Κινιάκου Χριστίνα και την κυρία Λόλα Ευτυχία.

20/12/2023

Στις 20/12/2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο the Ellinikon Experience Center and Park από τα τμήματα Α3 και Α5 της Α Λυκείου με συνοδούς καθηγήτριες την κυρία Δάμα Γρηγορία, την κυρία Κινιάκου Χριστίνα και την κυρία Λόλα Ευτυχία. Εκεί, μας παρουσιάστηκε η "Νέα Πράσινη Όαση της Αθήνας" και το νέο αστικό πάρκο. Στη συνέχεια, αφιερώθηκε λίγη ώρα για ξεγνοιασιά, γυμναστική και παιχνίδι στο Παιδικό Πάρκο.

Έκθεση φωτογραφίας "Προσφυγικές Πολυκατοικίες Λ. Αλεξάνδρας"

Πρόσκληση           Βίντεο

Εκδήλωση για τον σχολικό εκφοβισμό

Κείμενο     Φωτογραφίες

Θεατροπαιδαγωγικό πρόγραμμα "Το σχολείο του θεατή"

Μικρή έκθεση της Βουλής των Ελλήνων

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ ΜΑΡΤΙΟΥ 2018

"Hack" Your Classroom - Φτιάξε την τάξη σου όπως την θέλεις!

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ERASMUS+ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ( Πρόγραμμα ) - ΙΤΑΛΙΑ ( Πρόγραμμα ) 2016 - 2017

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2017

ΕΥΖΗΝ_Εθνική Δράση Υγείας για τη Ζωή των Νέων - 22 Οκτωβρίου 2014